All our prices include:

Level test on the first day • Snack on the first day • Information packet on arrival • Guided city tour on the first day • First textbook “Ven” (including exercise book) • Internet access (WIFI) • Coffee and tea during recesses • Certificate at the end of the course • Emergency telephone (24 hours)

Intensive course

20 lessons per week. • From 1 to 4 weeks: 4'000 ARS per week. • From 5 to 8 weeks: 3'600 ARS for each additional week. • More than 9 weeks: 3'400 ARS for each additional week.

Combination course

20 group lessons and 10 individual lessons per week. • From 1 to 4 weeks: 8'000 ARS per week. • From 5 to 8 weeks: 7'200 ARS for each additional week. • More than 9 weeks: 6'800 ARS for each additional week.

DELE Exam Preparation

20 group lessons and 10 individual lessons for exam preparation. • From 1 to 4 weeks: 8'400 ARS  per week. • From 5 to 8 weeks: 7'500 ARS for each additional week. • More than 9 weeks: 7'100 ARS for each additional week.

Twin Classes

15 lessons in a group of two per week. • From 1 to 4 weeks: 4'400 ARS  per week. • From 5 to 8 weeks: 4'000 ARS for each additional week. • More than 9 weeks: 3'800 ARS for each additional week.

Individual Classes

• Price per lesson: 1'500 ARS • Price for 10 lessons: 15'000 ARS

Additional courses

• Spanish & Tango (2 weeks): 5'600 ARS per week. • Spanish & Sailing (2 weeks): 10'500 ARS per week. • Spanish & Polo (2 weeks): 9'000 ARS per week. • Spanish & Volunteer: Price of the Spanish course + volunteer placement fee  from 6'000 ARS.
Accommodation prices 2019

Homestay

• Single room with breakfast: 3'000 ARS per week. • Single room with half board: 5'000 ARS per week. • Supplementary night: 500 ARS.

Shared apartments

Share an apartment with other students or international tourists. Each one has its own room, the kitchen and the living room are shared by everyone from 10'000 ARS per month (average 14'000 ARS per month).
Other services

Transfer from the airport

1'000 ARS

Activities

Cultural activities change every week, are accompanied and have no cost. Students only pay their consumption or respective entries.