All our prices include:

Level test on the first day • Snack on the first day • Information packet on arrival • Guided city tour on the first day • First textbook “Ven” (including exercise book) • Internet access (WIFI) • Coffee and tea during recesses • Certificate at the end of the course • Emergency telephone (24 hours)

 

Registration fee for all courses: U$ 70

Intensive course

20 lessons per week.

• From 1 to 4 weeks: US $ 200 per week.
• From 5 to 8 weeks: US $ 180 for each additional week.
• More than 9 weeks: US $ 170 for each additional week.

Combination course

20 group lessons and 10 individual lessons per week.

• From 1 to 4 weeks: 400 U$ per week.
• From 5 to 8 weeks: 360 U$ for each additional week.
• More than 9 weeks: 340 U$ for each additional week.

DELE Exam Preparation

20 group lessons and 10 individual lessons for exam preparation.

• From 1 to 4 weeks: 420 U$ per week.
• From 5 to 8 weeks: 378 U$ for each additional week.
• More than 9 weeks: 357 U$ for each additional week.

Twin Classes

15 lessons in a group of two per week

• From 1 to 4 weeks: 215U$ per week.
• From 5 to 8 weeks: 194 U$ for each additional week.
• More than 9 weeks: 183 U$ for each additional week.

 

Individual Classes

• Price per lesson: 30 U$
• Price for 10 lessons: 300 U$

Additional courses

• Spanish & Tango (2 weeks): 280 U$ per week.
• Spanish & Sailing (2 weeks): 725 U$ per week.
• Spanish & Polo (2 weeks): 450 U$ per week.
• Spanish & Volunteer: Price of the Spanish course + volunteer placement fee  from 300 U$.

 

Accommodation prices 2018

Homestay

• Single room with breakfast: 240 U$ per week.
• Single room with half board: 300 U$ per week.
• Supplementary night: 40 U$.

 

Shared apartments

Share an apartment with other students or international tourists. Each one has its own room, the kitchen and the living room are shared by everyone from 360 U$ per month (average U $ 450 per month).

Other services

Transfer from the airport

70 U$

Activities

Cultural activities change every week, are accompanied and have no cost. Students only pay their consumption or respective entries.